Carpe diem

Niepubliczna Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna "Carpe Diem" w Szczecinie

Terapia ADHD u dzieci – Szczecin

ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej połączony z deficytem uwagi. Wśród przyczyn tego zjawiska wymienia się czynniki genetyczne lub uszkodzenia tkanki mózgu. Najbardziej widoczne objawy ADHD to brak koncentracji, impulsywność i nadpobudliwość. Nieleczone ADHD prowadzi do poważnych deficytów w rozwoju dziecka. Dorośli z ADHD wykazują brak wytrwałości w dążeniu do celu, są hiperaktywni i nerwowi. Na szczęście zarówno jednym, jak i drugim można pomóc.

Przyczyny ADHD

Wiele osób wychodzi z błędnego przekonania, że przyczyną ADHD są nieprawidłowe relacje rodzinne. Wiele razy słyszeliśmy o chorych dzieciach, że są niewychowane, rozpieszczone i kłótliwe. Nic bardziej mylnego! Oczywiście zaburzone więzi rodzinne mogą potęgować objawy choroby, ale nie są ich bezpośrednią przyczyną. Za rozwój ADHD odpowiadają czynniki genetyczne. Naukowcy z Uniwersytetu Cardiff w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badania genetyczne, z których wynika, że u dzieci z ADHD brakowało kilku elementów DNA (w obrębie chromosomu 16.) odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Dotychczas nie udało się wyodrębnić grupy genów odpowiadających za powstanie i rozwój choroby.

Objawy ADHD

Pierwsze objawy ADHD można zauważyć ok. 5 roku życia dziecka. Badania wskazują, że ADHD występuje u ok. 5-8% dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jeżeli wcześniej chorowali rodzice, ryzyko wystąpienia choroby wzrasta dwukrotnie. Ze względu na strukturę chemiczną mózgu ADHD objawia się nieco inaczej u chłopców i u dziewczynek. Wśród płci męskiej dominuje element nadpobudliwości, wśród dziewczynek brak koncentracji.

Najczęściej spotykane objawy ADHD to:

 • nadpobudliwość,
 • drażliwość,
 • brak koncentracji,
 • problemy z zasypianiem,
 • niesubordynacja,
 • kiepska pamięć,
 • nieumiejętność adaptacji do nowych
 • warunków,
 • niecierpliwość.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że te cechy w jakimś stopniu można przypisać każdemu dziecku. Problem zaczyna się wtedy, kiedy ich obecność uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Dzieci chore na ADHD zmagają się z trudnościami w szkole, zapominają o zadaniach domowych, są płaczliwe, szybko wpadają w gniew – przez to są nielubiane, nie osiągają sukcesów i cierpią.

ADHD u dorosłych

Impulsywność, nieumiejętność planowania, niecierpliwość, niemożność nawiązania trwałych relacji – to tylko niektóre z objawów ADHD obecnych w życiu dorosłym. Zaburzenia przekładają się zarówno na życie osobiste, jak i zawodowe osoby chorej. Dorośli z ADHD nie są stateczni, szybko się gniewają, nie spełniają złożonych obietnic, ich cele nie są trwałe. Przekłada się to intensywne i krótkie relacje, częste kłócenie się z innymi, częste zmiany pracy, ale co gorsza – na brak pewności siebie. Niska samoocena z czasem staje się źródłem lęku, a bardzo często agresji. Chorzy na ADHD czują, że nikt ich nie rozumie. Społeczeństwo podchodzi do osoby chorej z negatywnym nastawieniem – oczywiście, to rani jeszcze bardziej, a chory zamyka się w poczuciu winy.

Leczenie ADHD

Leczeniem ADHD zajmuje się psycholog i pedagog dziecięcy. Ogromną rolę odgrywają również nauczyciele, rodzice i rodzeństwo dziecka. Bliscy na etapie leczenia powinni okazywać choremu wsparcie, a także zasięgnąć podstawowej wiedzy na temat tego czym jest ADHD i jak je leczyć. Terapia prowadzona przez specjalistów jest wielokierunkowa. Mimo, że całkowite wyleczenie ADHD jest niemożliwe (musiałoby dojść do zmian w budowie mózgu), można minimalizować objawy choroby.

Leczenie ADHD obejmuje:

 • poprawę samooceny dziecka,
 • zwiększenie jego motywacji,
 • wzrost umiejętności społecznych,
 • większą kontrolę nad emocjami,
 • ustalenie zasad, których dziecku nie można przekraczać (np. psucie rzeczy lub dokuczanie innym),
 • treningi pamięci i koncentracji,
 • zajęcia wyrównawcze w obrębie dysleksji (schorzenia te bardzo często współwystępują),
 • terapię behawioralną,
 • psychoedukację rodziny dziecka.

Jeśli u swojego dziecka zauważyli Państwo niepokojące objawy, zapraszamy do naszej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szczecinie. Im wcześniej wdrożymy leczenie, tym większe szanse na modyfikację zachowań dziecka.

Konsekwencje nieleczonego ADHD

Powikłania nieleczonego ADHD są bardzo poważne. Większość z nas buduje swoją samoocenę w oparciu o komunikaty zwrotne pochodzące od innych. Dzieci z ADHD najczęściej słyszą, że są niegrzeczne, niesforne, nic nie potrafią. Podobnie jest z ich rodzicami, którzy walczą ze stereotypami o „niewychowanych, rozpieszczonych dzieciach”. Jedną z najpoważniejszych konsekwencji ADHD może być depresja. Dlatego im więcej mówimy o ADHD i im wcześniej je leczymy, tym lepiej.

Rokowania chorych na ADHD

Rokowania chorych na ADHD wbrew pozorom są dobre. Wczesne rozpoczęcie terapii pozwala na zminimalizowanie objawów choroby. Dziecko lepiej rozumie siebie, przestaje siebie obwiniać, lepiej współpracuje z rodzicami i szkołą. Dużą zaletą dzieci z ADHD jest kreatywność, bardzo często osiągają sukcesy w sporcie. Dobrze przeprowadzona terapia pomaga pielęgnować mocne strony dziecka.

ul. Pocztowa 35/1, Szczecin