Carpe diem

Niepubliczna Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna "Carpe Diem" w Szczecinie

Terapia biofeedback i jej przebieg

Terapia biofeedback w naszej poradni w trwa jednorazowo średnio 30-45 minut. W zależności od typu problemu i wieku pacjenta powtarza się ją kilkukrotnie. Zalecamy sesje 2-3 razy w tygodniu. W przypadku najbardziej złożonych przypadków jak np. ADHD – zaleca się nawet do 60 sesji.

W trakcie eksperymentu podłącza się do powierzchni głowy elektrody. Przekazują one sygnały z mózgu do monitora obsługiwanego przez terapeutę, gdzie przekaz widoczny jest w postaci wyszczególnionych pasm fal mózgowych. Na monitorze przeznaczonym dla osoby biorącej udział w zajęciach są one widoczne w postaci gry wideo. Celem gry jest spełnienie określonych zadań wyłącznie siłą woli, posiłkując się tylko własnymi myślami.

 

Terapia biofeedback nie tylko dla dzieci

W trakcie terapii biofeedback Pacjent na bieżąco otrzymuje informacje, czy jej przebieg jest prawidłowy. Jeżeli aktywność mózgu wzrośnie, przyznawane są punkty. Uczestnik uzyskuje wiedzę na temat momentów, kiedy jest odpowiednio skoncentrowany na zadaniu, a jego mózg wytwarza nowe fale. Efekty metody są długotrwałe, gdyż koncentruje się ona na przyczynach trudności w przyswajaniu wiedzy.

By terapia biofeedback mogła przynosić oczekiwane rezultaty, wymaga zrozumienia jej zasad, silnej woli oraz motywacji do osiągnięcia upragnionych zamierzeń. Kierujemy naszą ofertę do rodziców dzieci z problemami w nauce. Warto wspomnieć, że zajęć mogą skorzystać także dorośli, których celem jest na przykład redukcja poziomu stresu.

 

Terapia biofeedback

Terapia biofeedback – terapia EEG- BIOFEEDBACK (neuroterapia) to rodzaj terapii, dzięki której Pacjent uczy się w sposób świadomy zmieniać wzorzec wytwarzanych fal mózgowych tak, aby pracował wydajniej i szybciej. Sygnał EEG z 1 lub 2 punktów na głowie jest przetwarzany na zrozumiały dla Pacjenta obraz, grę video i jest odzwierciedleniem potencjału elektrycznego mózgu Pacjenta. Dzięki temu sprzężeniu zwrotnemu Pacjent wie, kiedy jest skoncentrowany, a kiedy nie. Pozwala to na modyfikowanie pracy mózgu tak, by była jak najbardziej efektywna. Dla rozpoczęcia terapii konieczne jest wykonanie badania EEG głowy.

Na co pomaga biofeedback?

Terapia biofeedback jest wykorzystywana m.in. w psychologii, medycynie, sporcie. Bywa dobrym uzupełnieniem farmakoterapii, a czasem nawet ją zastępuje. Biofeedback jest metodą całkowicie bezpieczną, nieposiadającą żadnych skutków ubocznych dla Pacjentów. Wyniki terapii zależą tu w dużej mierze od dobrej woli i motywacji danej osoby.

Neuroterapia, czyli biofeedback EEG może stanowić ważną część terapii dzieci z ADHD, z zaburzeniami procesu uczenia się oraz np. po przebytych urazach czaszki. Pomaga również w leczeniu padaczki, poprawia zapamiętywanie, kreatywność i koncentrację, redukuje stres, stanowi również część terapii nerwicy natręctw.

ul. Pocztowa 35/1, Szczecin